• 100% satysfakcji gwarantowane
 • Zawsze niskie ceny
 • Profesjonalna pomoc specjalistów

www.bikeland.pl
Potrzebujesz pomocy z zamówieniem?
664 02 01 01, 788 00 90 99
sklep@bikeland.pl
DZIŚ BOK JEST NIECZYNNY. ZAPRASZAMY OD PONIEDZIAŁKU.

Rower w firmie bez VAT

Roliczyć rower w koszty, może każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która rozlicza się na zasadach ogólnych (skalą podatkową) lub liniowo. Rzeczywiście poniesionych kosztów nie rozliczają m.in. pracownicy etatowi, a także przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu lub karty podatkowej.

Aby zakup mógł zostać rozliczony musi spełniać ustalone kryteria. Koszt musi być bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodu lub utrzymaniem jego źródła. Jednocześnie przepisy nie mogą wprost wykluczać danego wydatku z kosztów. Tak skonstruowana definicja sprawia, że często w grę wchodzą subiektywne opinie urzędników mówiące o tym, czy coś może być kosztem. Wobec tego, aby poprawnie rozliczać swoją działalność trzeba znać nie tylko same przepisy, ale także praktykę.

Jak mogło by się wydawać rower w firmie może być rozliczony nie tylko przez właściciela restauracji z dowozem czy kuriera rowerowego. Każdy przedsiębiorca może zdecydować, że dla niego najwygodniejszym środkiem transportu jest właśnie rower. Wtedy może go rozliczyć, o ile udowodni tę potrzebę. Argumentami mogą być tutaj m.in. dojazdy: do biura lub gabinetu, do siedziby klienta lub w miejsce wykonywania usługi, do sklepu, hurtowni itp. Jak widać możliwości jest dużo i są one analogiczne, jak w przypadku uzasadnienia użytkowania samochodu w firmie. Oczywiście trzeba pamiętać, by każdy wydatek był udokumentowany fakturą.

Warto zapamiętać, że wydatki na rower i części do niego pozwalają odliczać 100% VAT. Nie ma tutaj ograniczeń takich, jak w przypadku samochodów.

Rower jako „środek transportu pozostały”. Wprowadzisz go do do ewidencji środków trwałych jeśli w dniu nabycia będzie kompletny, gotowy do użycia, będziesz go wykorzystywać do dojazdów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będziesz go użytkować dłużej niż rok.
Jak uzasadnić zakup? Poniżej przykłady:

 • (wykazujesz kiedy korzystasz z roweru a kiedy z auta – jeśli masz oba środki transportu) np. na dojazd w okresie wiosna, lato, jesień, przy sprzyjającej pogodzie, gdy odległość nie większa niż 25 km, a analogiczna trasa przejechana autem służbowym w zakorkowanym mieście jest kosztowniejsza lub bardziej czasochłonna

 • na dojazd do biura lub gabinetu,

 • na dojazd do siedziby klienta lub w miejsce wykonywania usługi, gdzie dojazd autem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy (zakorkowane drogi w godzinach szczytu, rozkopane drogi, utrudnienia na drodze)

 • na dojazd do urzędu, sklepu, hurtowni itp. np. po materiały eksploatacyjne typu tusz do drukarki;

 • na dojazd na konferencję branżową, szkolenie związane z działalnością, itp.

 • gdy w twojej branży poruszanie się rowerem przez pracowników wpływa na zwiększenie prestiżu firmy :)
   

  Powołuj się na:

 • interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2008 (IBPB1/415-328/08/WRz)

 • interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 marca 2008 r. (ITPB1/415-802/08/MM)

 • interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 28 maja 2015 (IBPB-1-1/4511-17/15/AJ)

Więcej na ten temat przeczytasz np. tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/112949,Zakup-roweru-na-firme-w-kosztach-uzyskania-przychodu,1,68,1.html

Bikeland on Instagram Bikeland on Google+ Bikeland on Facebook Bikeland on Youtube
Webdesign & Engine: Frankom.pl
Serwis wymaga włączonej obsługi cookies. Więcej informacji w polityce prywatności.
BIKELAND SP. Z O.O. SP.K. LUBIEJEW 31A, 96-500 SOCHACZEW